Tyler Tischendorf

7/30/2022 - Plymouth Dirt Track-Sheboygan Co Fgds

7/30/2022 - Plymouth Dirt Track-Sheboygan Co Fgds

Plymouth, WI

Classes

  • Badger Midgets28 entries
    • Badger Midget Auto Racing Association
  • 360 Sprints - Winged
  • 410 Sprints - Winged22 entries
    • IRA Interstate Racing Association

Track Contact


No contact information available

News

Full Event Information on MyRacePass

Competitor Overview


Tyler Tischendorf

Tyler Tischendorf

Waupaca, WI

410 Sprints - Winged Start Finish +/-
A Feature 1 3 9 -6
Dash 1 2 2 -
Heat 2 2 1 1
Qualifying 1 11.968 8 3
Hot Laps 1 13.272 8 3

410 Sprints - Winged

30 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9K Kyle Schuett Kyle Schuett Philo, IL Philo, IL -
2 8 25 Danny Schlafer Danny Schlafer Gibson, WI Gibson, WI 6
3 2 2W Scott Neitzel Scott Neitzel Beaver Dam, WI Beaver Dam, WI -1
4 4 65 Jordan Goldesberry Jordan Goldesberry Springfield, IL Springfield, IL -
5 7 5J Jeremy Schultz Jeremy Schultz Beaver Dam, WI Beaver Dam, WI 2
6 12 79 Blake Nimee Blake Nimee Oswego, IL Oswego, IL 6
7 15 85M Steve Meyer Steve Meyer Sheboygan Falls, WI Sheboygan Falls, WI 8
8 14 3N Jake Neuman Jake Neuman New Berlin, IL New Berlin, IL 6
9 3 26 Tyler Tischendorf Tyler Tischendorf Waupaca, WI Waupaca, WI -6
10 11 23 Russel Borland Russel Borland Kewaskum, WI Kewaskum, WI 1
11 5 19 Todd Daun Todd Daun Pleasant Prairie, WI Pleasant Prairie, WI -6
12 10 87A Austin Hartmann Austin Hartmann Plymouth, WI Plymouth, WI -2
13 18 4K Kris Spitz Kris Spitz Salem, WI Salem, WI 5
14 17 26R Preston Ruh Preston Ruh Elkhart Lake, WI Elkhart Lake, WI 3
15 9 43 Jereme Schroeder Jereme Schroeder Lake Villa, IL Lake Villa, IL -6
16 20 24 Scott Conger Scott Conger Eagle, WI Eagle, WI 4
17 16 U2 Jack Vanderboom Jack Vanderboom Dousman, WI Dousman, WI -1
18 13 29 Hunter Custer Hunter Custer Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -5
19 19 68 Dave Uttech Dave Uttech Kenosha, WI Kenosha, WI -
20 21 7R Kevin Karnitz Kevin Karnitz West Bend, WI West Bend, WI 1
21 6 39 Jake Blackhurst Jake Blackhurst Hanna City, IL Hanna City, IL -15
DNS 22 14 Jack Routson Jack Routson Waterman, IL Waterman, IL -
4 Laps

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 9K Kyle Schuett Kyle Schuett Philo, IL Philo, IL -
2 2 26 Tyler Tischendorf Tyler Tischendorf Waupaca, WI Waupaca, WI -
3 3 19 Todd Daun Todd Daun Pleasant Prairie, WI Pleasant Prairie, WI -
4 4 5J Jeremy Schultz Jeremy Schultz Beaver Dam, WI Beaver Dam, WI -
5 5 43 Jereme Schroeder Jereme Schroeder Lake Villa, IL Lake Villa, IL -
4 Laps

Dash 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 2W Scott Neitzel Scott Neitzel Beaver Dam, WI Beaver Dam, WI -
2 3 65 Jordan Goldesberry Jordan Goldesberry Springfield, IL Springfield, IL 1
3 2 39 Jake Blackhurst Jake Blackhurst Hanna City, IL Hanna City, IL -1
4 4 25 Danny Schlafer Danny Schlafer Gibson, WI Gibson, WI -
5 5 87A Austin Hartmann Austin Hartmann Plymouth, WI Plymouth, WI -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 5J Jeremy Schultz Jeremy Schultz Beaver Dam, WI Beaver Dam, WI -
2 3 25 Danny Schlafer Danny Schlafer Gibson, WI Gibson, WI 1
3 4 65 Jordan Goldesberry Jordan Goldesberry Springfield, IL Springfield, IL 1
4 2 19 Todd Daun Todd Daun Pleasant Prairie, WI Pleasant Prairie, WI -2
5 5 85M Steve Meyer Steve Meyer Sheboygan Falls, WI Sheboygan Falls, WI -
6 7 4K Kris Spitz Kris Spitz Salem, WI Salem, WI 1
Top 6 transfer
7 6 68 Dave Uttech Dave Uttech Kenosha, WI Kenosha, WI -1
DNS 8 14 Jack Routson Jack Routson Waterman, IL Waterman, IL -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 26 Tyler Tischendorf Tyler Tischendorf Waupaca, WI Waupaca, WI 1
2 1 23 Russel Borland Russel Borland Kewaskum, WI Kewaskum, WI -1
3 3 2W Scott Neitzel Scott Neitzel Beaver Dam, WI Beaver Dam, WI -
4 5 3N Jake Neuman Jake Neuman New Berlin, IL New Berlin, IL 1
5 4 9K Kyle Schuett Kyle Schuett Philo, IL Philo, IL -1
6 6 U2 Jack Vanderboom Jack Vanderboom Dousman, WI Dousman, WI -
Top 6 transfer
7 7 24 Scott Conger Scott Conger Eagle, WI Eagle, WI -
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 39 Jake Blackhurst Jake Blackhurst Hanna City, IL Hanna City, IL 1
2 5 79 Blake Nimee Blake Nimee Oswego, IL Oswego, IL 3
3 1 29 Hunter Custer Hunter Custer Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -2
4 4 87A Austin Hartmann Austin Hartmann Plymouth, WI Plymouth, WI -
5 3 43 Jereme Schroeder Jereme Schroeder Lake Villa, IL Lake Villa, IL -2
6 6 26R Preston Ruh Preston Ruh Elkhart Lake, WI Elkhart Lake, WI -
Top 6 transfer
7 7 7R Kevin Karnitz Kevin Karnitz West Bend, WI West Bend, WI -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 18 65 Jordan Goldesberry Jordan Goldesberry Springfield, IL Springfield, IL 11.750
2 8 9K Kyle Schuett Kyle Schuett Philo, IL Philo, IL 11.767
3 21 87A Austin Hartmann Austin Hartmann Plymouth, WI Plymouth, WI 11.769
4 2 25 Danny Schlafer Danny Schlafer Gibson, WI Gibson, WI 11.785
5 14 2W Scott Neitzel Scott Neitzel Beaver Dam, WI Beaver Dam, WI 11.841
6 20 43 Jereme Schroeder Jereme Schroeder Lake Villa, IL Lake Villa, IL 11.926
7 3 19 Todd Daun Todd Daun Pleasant Prairie, WI Pleasant Prairie, WI 11.937
8 11 26 Tyler Tischendorf Tyler Tischendorf Waupaca, WI Waupaca, WI 11.968
9 5 39 Jake Blackhurst Jake Blackhurst Hanna City, IL Hanna City, IL 11.972
10 9 5J Jeremy Schultz Jeremy Schultz Beaver Dam, WI Beaver Dam, WI 11.990
11 12 23 Russel Borland Russel Borland Kewaskum, WI Kewaskum, WI 11.998
12 15 29 Hunter Custer Hunter Custer Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 12.020
13 1 85M Steve Meyer Steve Meyer Sheboygan Falls, WI Sheboygan Falls, WI 12.026
14 16 3N Jake Neuman Jake Neuman New Berlin, IL New Berlin, IL 12.070
15 4 79 Blake Nimee Blake Nimee Oswego, IL Oswego, IL 12.107
16 10 68 Dave Uttech Dave Uttech Kenosha, WI Kenosha, WI 12.112
17 13 U2 Jack Vanderboom Jack Vanderboom Dousman, WI Dousman, WI 12.174
18 17 26R Preston Ruh Preston Ruh Elkhart Lake, WI Elkhart Lake, WI 12.388
19 6 4K Kris Spitz Kris Spitz Salem, WI Salem, WI 12.415
20 22 24 Scott Conger Scott Conger Eagle, WI Eagle, WI 12.622
21 7 7R Kevin Karnitz Kevin Karnitz West Bend, WI West Bend, WI 12.691
22 19 14 Jack Routson Jack Routson Waterman, IL Waterman, IL

Hot Laps 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 16 3N Jake Neuman Jake Neuman New Berlin, IL New Berlin, IL 12.681
2 18 65 Jordan Goldesberry Jordan Goldesberry Springfield, IL Springfield, IL 12.783
3 4 79 Blake Nimee Blake Nimee Oswego, IL Oswego, IL 12.827
4 15 29 Hunter Custer Hunter Custer Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 13.118
5 12 23 Russel Borland Russel Borland Kewaskum, WI Kewaskum, WI 13.155
6 14 2W Scott Neitzel Scott Neitzel Beaver Dam, WI Beaver Dam, WI 13.217
7 8 9K Kyle Schuett Kyle Schuett Philo, IL Philo, IL 13.225
8 11 26 Tyler Tischendorf Tyler Tischendorf Waupaca, WI Waupaca, WI 13.272
9 3 19 Todd Daun Todd Daun Pleasant Prairie, WI Pleasant Prairie, WI 13.297
10 1 85M Steve Meyer Steve Meyer Sheboygan Falls, WI Sheboygan Falls, WI 13.360
11 21 87A Austin Hartmann Austin Hartmann Plymouth, WI Plymouth, WI 13.373
12 5 39 Jake Blackhurst Jake Blackhurst Hanna City, IL Hanna City, IL 13.387
13 7 7R Kevin Karnitz Kevin Karnitz West Bend, WI West Bend, WI 13.487
14 20 43 Jereme Schroeder Jereme Schroeder Lake Villa, IL Lake Villa, IL 13.519
15 9 5J Jeremy Schultz Jeremy Schultz Beaver Dam, WI Beaver Dam, WI 13.582
16 22 24 Scott Conger Scott Conger Eagle, WI Eagle, WI 13.676
17 6 4K Kris Spitz Kris Spitz Salem, WI Salem, WI 13.700
18 2 25 Danny Schlafer Danny Schlafer Gibson, WI Gibson, WI 13.834
19 10 68 Dave Uttech Dave Uttech Kenosha, WI Kenosha, WI 14.005
20 19 14 Jack Routson Jack Routson Waterman, IL Waterman, IL 14.005
21 17 26R Preston Ruh Preston Ruh Elkhart Lake, WI Elkhart Lake, WI 14.005
22 13 U2 Jack Vanderboom Jack Vanderboom Dousman, WI Dousman, WI 14.005
Happy Camper
Green Bay Blizzard
John and Michelle Stenz
Bartill Farms
Johnson’s Auto Body
Marvin Metals
RE/MAX
Whitetail Valley Beef
Professional Plating Inc
Valley Truck Leasing
MyRacePass
Buege High Performance
Berryman Racing Shocks
Factory Kahne
Box3 Media